Skip to content

Házi granola karácsonyra

sült karfiol szár leves zero waste szakácskönyv
arrow-681722

Ebből a mennyiségből körülbelül egy, a képen látható kisebb (250ml-es) befőttes üveget tudsz megtölteni. 

Hozzávalók:

100 g nagyszemű zabpehely (vagy árpa- vagy rozspehely vegyesen)

1 ek. hajdinapehely

1 ek. tökmag (vagy ízlés szerint több)

1 ek. napraforgómag

1 ek olaj (szőlőmag, napraforgó vagy pikánsabb ízért tökmag, de kipróbálhatod vajjal is, amitől más zamatot kapsz)

2 ek. méz  (repce-, napraforgó- vagy virágméz)*

1 kk. cukor (a karamellizálásért)

1/2 kk. fahéj, 3 szem frissen őrölt kardamom**, 1/2 kk őrölt szerecsendió, 1 csipet só

1 ek. sűrű almalé vagy gyümölcspép

Adhatsz a fenti alaprecepthez apróra vágott friss körtét, almát vagy bármilyen aszalt gyümölcsöt. A fenti mennyiséghez 2-3 szem aszalt gyümölcs elegendő. Ha friss gyümölcsöt adsz hozzá, akkor hagyd el az 1 ek almalevet, mert nagyon átnedvesíti a zabszemeket és nehezen fog megpirulni, miközben a magok megégnek. 

*A mézet vegánként vagy ha igazán különleges ízt szeretnél adni a granoládnak, helyettesítheted peszmeggel (mustméz) vagy alma- és körte csutkából főzött sziruppal. Szerintem ezeknek a keverékével lesz a legfinomabb a granola. De tehetsz hozzá bármilyen édes szirupot, ami van otthon.  

A peszmeg és az almacsutkaszirup receptjeit pedig ne aggódj, megtalálod majd a szakácskönyvben:-).

**Ha még nem használtál egész kardamomot tehetsz bele 1 kk őrölt kardamomot is. A kardamom egy pici, száraz hüvelyben van, amiből a mozsárban őrlésnél kibújnak a magok. A hüvelyt vagy tokot nem kell a granolához adnod. 

Elkészítés:

  1. A zabpelyhet, a hajdinapelyhet és a magokat összekeverem.
  2. Egy kis lábosban felmelegítem  (nem forralom, csak éppen folyósra melegítem) a mézet  és az olajat. 
  3. Az olajos, mézes szószt, az almalevet (vagy a friss gyümölcsöt/peszmeget)  és a fűszereket a magokra öntöm. Alaposan összekeverem. Egy ragacsos masszát kell kapnod. De mivel minden méz egy kicsit máshogy viselkedik, ha úgy érzed, hogy kevés a méz, mert nem ragacsos, akkor tegyél még hozzá. (Én nagyon sűrű, szinte krém állagú repce mézet használok.)  5 percig állni hagyom, hogy a zabszemeket átjárják az ízek.
  4. Megszórom a cukorral.
  5. Többször használatos sütőpapírral bélel tepsibe (vagy csak egyszerűen a tepsibe) teszem és 150 fokon aranybarnára pirítom. Közben folyamatosan ellenőrzöm és néha átkeverem, hogy mindenhol egyenletesen piruljon (kb. 15-20 perc). Egyik pillanatról a másikra el lehet égetni,  úgyhogy figyelni  kell. (Ha nagyobb adagot készítesz, akkor a sütési idő is nő.)
  6. Ha szeretnél, akkor ezen a ponton adj  a magokhoz aszalt gyümölcsöket, keverd át és hagyd a sütőben kihűlni. Ha teljesen kihűlt, tedd fém vagy üveg dobozba, hogy ropogós maradjon.

Általában nem mérem le az alapanyagokat és mindig egy kicsit máshogy sikerül, attól függően, hogy épp melyik alapanyag ízét vagy fűszert szeretném kiemelni. Bánj te is szabadon és változatosan a recepttel! Arra figyelj, hogy a zabpehely legyen a granolád alapja, ebből legyen a legtöbb benne.

Miért nem került ebbe a granolába kókuszolaj, kesudió vagy kókusz chips?

A granola klasszikusan az a ropogtatni való, amit egy átlagos szupermarketben csak csomagolásban, viszonylag borsos áron és legtöbbször valamilyen messzebbről érkező alapanyaggal (pl.: kókusz reszelék, kesudió, pálmaolaj) keverve lehet megvásárolni, pedig egyszerűen elkészíthető otthon is, úgy hogy tudjuk mi van benne.

A pálmaolaj környezeti hatásairól és arról, hogy a snackektől, a készételeken át a szappanokig már szinte mindenben benne van, biztosan hallottál.  A kókusz nem terem meg itthon, ezért sem kókuszpehely, sem kókuszolaj nem került ebbe a receptbe. 

A kesudió fogyasztását pedig a mellett, hogy sokat utazik és  viszonylag drága, társadalmi szempontok miatt is érdemes ritkaságként fogyasztani. A kesudió jelenleg a legkelendőbb dióféle Európában és az Egyesült Államokban. Valóban szuperélelmiszer, nagyon egészséges. Azonban érdemes megfontolni, hogy mennyit fogyasztunk belőle itt Európában, ahol bőven el vagyunk látva más magvakkal (pl.: mogyoró, dió). A fogyasztásra szánt kesu legnagyobb részét Indiában és Vietnámban termesztik. Amellett, hogy Indiában szinte éhbérérét dolgoztatják a munkásokat (nagyrészt nőket) a kesu pucolás el elég veszélyes munka, ugyanis a magot elválasztó két, kemény héjréteg között maró anyagok vannak, melyek védőfelszerelés hiányában égési sérüléseket okoznak a pucoláskor. A nyers magok még mérgezőek, de pörkölve már fogyaszthatók. Hozzánk már így kerülnek.

Vietnámban ha  lehet, még lehet ennél is rosszabb a helyzet, ahol munkaterápiaként dolgozó függő betegek pucolják a kesut. Természetesen méltányos körülmények között is termesztenek kesudiót. Keresd a fair trade jelölést a  boltban, ha egy kis kesura vágynál.

Érdemes utána nézni, hogy egy-egy felkapott alapanyag milyen áron kerül a ételeinkbe.

0
    0
    Kosarad
    A kosarad üresVissza a boltba